full screen background image

MALÝ STALAK BIKE CUP 2010

tisková zpráva

V neděli 5.9.2010 uspořádalo občanské sdružení MTB Team Rychnov n.Kn. ve spolupráci s firmou STALAK, za mediální podpory Rychnovského deníku a Rychnovské televize, IV.ročník cyklistických závodů pro děti do 15 let „MALÝ STALAK BIKE CUP“.

Po třech předchozích ročnících, kdy počasí závodům vůbec nepřálo, se na pořadatele i závodníky smálo téměř celý den sluníčko. Přestože bylo poměrně chladno a v průběhu dne i pár dešťových kapek spadlo, slunečné počasí nedělního odpoledne přilákalo na start závodu 103 dětských závodníků ve věku od 1 do 15 let a navíc ještě 12 odvážných maminek. Účastnický rekord loňského ročníku tak byl překonán více než dvakrát ! A protože každý dětský závodník měl s sebou početný doprovod – rodiče, prarodiče a další příbuzné – sešlo se na louce před Mařenkou (na rychnovské poměry nebývalých) pár stovek příznivců cyklistiky.

Pořadatelský tým připravil pro děti tradiční tratě přiměřené jejich věku a schopnostem, v délkách od 50 m do 3 km. K beztak už výborné atmosféře přispěla i novinka v podobě sekce „Hrnce a vařečky“. Zde byla za použití starého nádobí ochotnými diváky vytvářena „pekelná“ zvuková kulisa v průběhu závodů všech kategorií.

Mezi startujícími dětmi tradičně početně převládaly ty nejmladší (do 4 let), které závodili na asfaltce směrem ke koupališti. Kategorie „Odrážedla“ musela být dokonce pro velký zájem rozdělena na chlapce a dívky – nejmenších dětských závodníků na motorkách a jiných odrážedlech bylo celkem 20, nejmladším pak nebyly ani dva roky.

Mladší závodníci – kategorie „Předškoláci“ (mezi kterými byli díky zářiovému termínu konání závodu i čerství školáci) a kategorie „Přípravka I“ (děti 7-8 leté) - absolvovali své závody na okruhu v prostoru hřiště před Mařenkou. Závody těchto dvou kategorií se odehrávaly díky přehlednosti závodního okruhu před vůbec nejbouřlivější diváckou kulisou, díky které byla k vidění řada (zejména pro zainteresované rodiče) napínavých soubojů.

Nejstarší závodníci (děti narozené v roce 2000 a starší) závodili na okruhu mezi hřištěm a altánkem. Oproti minulým ročníkům museli pořadatelé kvůli vysokému stavu vody zrušit brod přes řeku Kněžnou. Rovněž i zde byly k vidění výborné výkony, ovlivněné ovšem v těch nejstarších kategoriích nižším počtem startujících dětí. Zejména dívky ve starším věku zřejmě ztrácejí zájem o sport – mezi závodníky staršími 11 let byla pouze 1 odvážná slečna: Terezka Králíčková, která ve své kategorii „Mladší žáci“ statečně bojovala s přesilou 13 stejně starých chlapců.

Uznání za svůj výkon si zaslouží všichni dětští závodníci. Rovněž však musíme vyzdvihnout odvahu i sportovní výkony 12 odvážných maminek, které se nezalekly početné divácké kulisy a zúčastnily se závodu v kategorii „Maminky malých závodníků“.

V rámci doprovodného programu byl pro malé závodníky po celé odpoledne k dispozici skákací hrad a velká trampolína, velkým zážitkem byly i projížďky na terénních čtyřkolkách, které prováděli pracovníci Lanového parku SpideRS Centre ze Říček v Orlických horách. O výborné atmosféře závodu svědčí bohatá fotogalerie od Luboše Vítečka, umístěná na webu závodu: http://team.cs-shop.cz/deti, kde najdete i celkové výsledky všech kategorií.

Díky partnerům závodu obdrželi všichni závodníci diplomy a drobné dárky, ti nejlepší pak i medaile a zmrzlinové poháry. K dobré náladě diváků i závodníků přispěla vstřícnost majitelů a personálu Hospody „U Mařenky“, o ozvučení akce a o hudební kulisu se ke všeobecné spokojenosti tradičně postarali pracovníci rychnovského Déčka.

Za MTB Team Rychnov nad Kněžnou: Ing.Petr Stuchlík