13. ročník XC závod horských kol v Rychnově nad Kněžnou sbc foto sbc foto sbc foto

Partneři závodu :

Mediální partner:

STALAK BIKE CUP 2015

(tisková zpráva)

Na start devátého ročníku závodu horských kol Stalak Bike Cup se v neděli 3. května postavilo za ideálního cyklistického počasí celkem 115 závodníků všech věkových a výkonnostních kategorií. Tradiční trať v lese Včelném zůstává od prvního ročníku prakticky beze změn. Jeden okruh měří 6 km a má převýšení 170 m. Okruh je veden převážně po širokých lesních cestách a není tak nijak zvlášť technicky náročný a je sjízdný za každého počasí. V letošním roce byla mimořádně suchá a tedy i rychlá, o čemž svědčí i dosahované časy závodníků.

V deset hodin se na svůj samostatný závod postavilo více jak šedesát závodníků kategorií veteráni 2 a 3, ženy, juniorky, kadeti, žáci a rovněž kategorie příchozích. Oproti minulému ročníku, kdy závodu dominoval závodník kategorie veteráni 2 (50-60 let) Tomáš Čada, který se letos nemohl zúčastnit, se režie závodu vrátila plně do rukou závodníků kategorie příchozích, kterým zdatně sekundovali nejlepší závodníci kategorie kadeti. V závodě zvítězil Aleš Balcar (TJ Sokol Nové Město n.M.) s půlminutovým náskokem před nejlepším kadetem Jakubem Schierlem (Remerx Merida Team). O další půlminutu zpět dojel celkově třetí Antonín Hodr (Pro Music Prolog Bike). Nejlepší veteráni se tentokrát nevešli do první desítky, první z nich Jiří Krejsar (INS Náchod) byl jedenáctý.

Milým překvapením byly výkony závodníků kategorie starší žáci (11-14 let), z nichž ti nejlepší svůj jeden okruh zvládli rychleji, než řada jejich zkušenějších kolegů. O půl dvanácté odstartoval hlavní závod kategorií mužů a masters. Společně s nimi pak i závodníci kategorie junioři a veteráni 1 (40-49 let), kteří však měli závod zkrácený o jedno kolo.

Pozici favorita opět potvrdil obhájce loňského prvenství Michal Kaněra z Ghost Mitas Racing Teamu, který rozhodl o svém vítězství na samém počátku závodu a v dalším průběhu již svůj náskok jen navyšoval. Jeho suverénní prvenství stylem start-cíl neovlivnil ani fakt, že měl v nohách těžký sobotní závod českého maratonského poháru. Naopak - na rychlé trati se oproti loňskému roku zlepšil o téměř 5 minut. Michal Kaněra se tak stal již pětinásobným vítězem Stalak Bike Cupu.

Druhý skončil Petr Adámek (Rocky Mountain Kola Rtyně), jehož ztráta v cíli byla téměř čtyři minuty. Třetí místo celkově vybojoval nejlepší z kategorie masters Petr Tatíček (Eleven Mercedes Mitas).

Divácky atraktivní souboje byly opět k vidění v kategoriích juniorů a veteránů 1. V juniorech zdolal po svém pomalejším začátku Lukáš Slavík (Apache Loko Trutnov) druhého Tomáše Ševců (HSK Cycling Team), který naopak začátek závodu "přepálil", o 12 vteřin. Ve veteránech 1 se po celý závod o vedení přetahovala dokonce celá čtveřice závodníků, jezdících v těsném závěsu za sebou. Závod se rozhodl až v samém závěru v posledním technickém úseku, kdy do té doby čtvrtý Viktor Strnad (AVDÁLI ŠAKAL) poněkud nepochopitelně na úzké trati zaútočil na trojici před sebou. Při svém ataku nezvládl svůj stroj a došlo k pádu, do kterého vzal s sebou i průběžně vedoucího Ondřeje Eliáše (Nilfisk Alto). Na této kolizi vydělala zbývající dvojice ze skupiny. Nakonec se z vítězství v kategorii radoval domácí Jan Hauf (STALAK DeVOSS), který přespurtoval Zdeňka Veselku (HSK Cycling Team). "Nešťastník" Strnad dojel třetí a na právem naštvaného Eliáše (při kolizi si poškodil rám kola) zbylo čtvrté místo.

Pořadatelský tým Stalak Devoss Rychnov nad Kněžnou výborně reprezentovali i jeho nejmladší členové. Jan Maryška byl první a Jan Stuchlík třetí, oba v kategorii starší žáci. O tom, že závody horských kol jsou náročné na fyzickou kondici i na koncentraci závodníků i za hezkého počasí, svědčí i případ domácího závodníka Pavla Řízka. Jezdecká chyba při sjezdu od Altánku byla příčinou jeho pádu, který skončil zlomenou klíční kostí a odvozem do rychnovské nemocnice.

Díky firmě Sport Base timing, která v závodě zajistila měření časů pomocí čipové technologie, měli závodníci i diváci okamžitý přehled o aktuální situaci v závodě a okamžitě po jeho ukončení celkové výsledky včetně časů v jednotlivých okruzích. Děkujeme tímto všem závodníkům za předvedené výkony a divákům za vytvoření perfektní atmosféry na trati. Zároveň tímto zveme na Malý Stalak Bike Cup, určený dětským závodníkům, který se uskuteční v poslední prázdninovou neděli 30.8.2015. Více informací, celkové výsledky a fotogalerie na webu www.stalak-devoss.cz.

Za MTB Team Rychnov nad Kněžnou: Ing.Petr Stuchlík