13. ročník XC závod horských kol v Rychnově nad Kněžnou sbc foto sbc foto sbc fotoPartneři závodu :


Mediální partner:


STALAK BIKE CUP 2012

(tisková zpráva)

Rekordní Stalak Bike Cup v rekordních teplotách

V sobotu 28.4.2012 proběhl šestý ročník závodu horských kol STALAK BIKE CUP. Během závodu panovalo až tropické počasí, neobvyklé na konec dubna. Padaly rekordy teplotní, padl rekord účastnický. Závodu se zúčastnilo celkem 124 startujících. Závodníci si pochvalovali teplé slunečné ráno. Pochvalovali si ho ovšem jen do startu svého závodu. Organizmus většiny z nich po chladném jarním počasí ještě nebyl zcela zadaptován na tropické teploty, vyčerpání ze závodu bylo tak větší, než obvykle. Závod z tohoto důvodu tak nedokončila řada závodníků.
Tradiční trať v lese Včelném zůstává od prvního ročníku prakticky beze změn. Jeden okruh měří 6 km a má převýšení 170 m. Okruh je veden převážně po širokých lesních cestách a není tak nijak zvlášť technicky náročný a je sjízdný za každého počasí. Nicméně co okruhu chybí na technické náročnosti, to závodníkům vynahrazuje náročností fyzickou. Řada prudkých stoupání rychle bere sílu a nejeden závodník je tak nucen pod kopcem ze svého biku sesednout a jít pěšky.

Vložený závod v režii kategorie OPEN

V deset hodin se na svůj samostatný závod postavilo padesát závodníků kategorií veteráni, ženy, juniorky, žáci a rovněž kategorie příchozích. Tato kategorie „open“ je určena pro ty jezdce, kteří si vzhledem ke své výkonnosti netroufají na hlavní závod. Ovšem v posledních ročnících (a ani letošní nebyl výjimkou) se do této kategorie hlásí jezdci, kteří by svými výkony mohli obsadit v hlavním závodě místa ve druhé desítce, ti nejlepší z nich pak atakovat i desítku první.
Po celý závod, který byl vypsán na tři kola, spolu o první tři místa sváděli tuhé boje tři závodníci kategorie „open“, které proháněl nejlepší závodník kategorie Veteráni 2 (50-59 let) nestárnoucí Michal Demjanovič (Redpoint). Ostatní závodníci už jezdili s velkou ztrátou. Trojice nejlepších nakonec dojela v rozmezí necelé minuty v pořadí Lukáš Drejsl (Giant Pítrs Bikes), Roman Šinkovský (Warmpeace adventure) a Ondřej Exler (SK Žamberk Tessuti Sport). Ve veteránech 2 za suverénním Demjanovičem dojel druhý Jiří Voňka (Loko Trutnov) a třetí Jiří Šlégr (SK AutoHSA). Z vítězství v kategorii veteráni III (nad 60 let) se zaslouženě radoval Břetislav Pučan (Stalak DeVOSS), nejlepší juniorkou byla Jana Adámková (Apache Loko Trutnov).

Ilona Bublová náhradou za Martina Horáka

Ozdobou letošního Stalak Bike Cupu byla účast Ilony Bublové (Rock Machine - Cyklomax) v závodě žen. Ilona Bublová - účastnice ZOH v běhu na lyžích, medailistka na ME v maratonu horských kol a mnohonásobná mistryně republiky v horských kolech i na silnici – tak v závodě nahradila svého životního partnera, dvojnásobného vítěze závodu Martina Horáka, který se v těchto dnech účastní etapového závodu MILLENIUM TITAN DESERT v Maroku.
Ilona Bublová závod žen jednoznačně ovládla, druhou Moniku Tučkovou (Giant Pítrs Bikes) porazila o více než 10 minut a celkově v závodě obsadila 10. místo mezi svými mužskými kolegy.

Druhá trofej pro „Káňu“

O půl dvanácté odstartoval hlavní závod kategorií mužů, masters a juniorů. Společně s nimi pak premiérově i závodníci kategorie Veteráni 1 (40-49 let), kterým tak oproti minulým ročníkům přibylo jedno kolo závodu navíc.
Závod letos neměl při neúčasti Martina Horáka a ani jiného cyklistického profesionála jednoznačného favorita. Nejlepší vyhlídky se dávaly vítězi závodu z roku 2010 Michalu Kaněrovi (Ghost – Moje kolo), o vítězství se rozhodně chtěla poprat i početná ekipa závodníků týmu SK Žamberk Tessuti Sport v čele s Pavlem Skalickým. Na startu závodu byli kromě elitních jezdců i výborní závodníci kategorie Masters (30-39) let, kteří měli reálnou šanci na celkové „pódium“.
Po startu favorité na nic nečekali a už během prvního výjezdu a sjezdu si nic nedarovali. A jak už to na zdejší spravedlivé trati bývá, kvalita se začala projevovat a ti nejlepší se svým pronásledovatelům postupně stále více vzdalovali. Na čele závodu jezdil Michal Kaněra, stíhaný „Tessuťáky“ Pavlem Skalickým a Jakubem Kavalírem. S menším odstupem o „brambory“ soupeřili Tomáš Bohata (Remerx – Merida team Kolín) s nejlepším z „masters“ Romanem Šťastným (Rock Machine – Cyklomax). Ostatní závodníci už boj o celkové „Price Money“ sledovali z povzdálí a spíše se soustředili na boj o pořadí ve svých kategoriích. Výjimkou byl nejlepší „veterán“ Tomáš Čada (Redpoint), kterému nestačil luxusní náskok na druhého z jeho kategorie Jiřího Míla (JMC Sport Club), a pral se s podstatně mladšími soupeři o celkové pořadí. Tomáš Čada nakonec obsadil výborné 8. místo celkově!
V průběhu jednotlivých kol se vedoucí závodník Michal Kaněra sekundu po sekundě vzdaloval druhému Pavlu Skalickému a v podstatě způsobem start-cíl zvítězil v 6. ročníku Stalak Bike Cupu. Zopakoval tak svoje vítězství z roku 2010. Michal Kaněra (mimochodem v loňském roce celkově 7. v Českém poháru horských kol v kategorii Elite) se tak stal druhým dvojnásobným vítězem závodu po Martinu Horákovi. Na „pódiu“ ho doplnili druhý Pavel Skalický, třetí Jakub Kavalír, čtvrtý Tomáš Bohata a pátý Roman Šťastný.
Jednotlivé kategorie suverénně ovládli: Roman Šťasný (Masters), Tomáš Čada (Veteráni 1) a Daniel Štancl z SK Žamberk Tessuti Sport (Junioři), když se všichni vešli do elitní desítky závodu.
Smolařem a zároveň i hrdinou závodu pak byl určitě Jakub Fabián (SK Žamberk Tessuti Team), který měl defekt na začátku posledního kola a musel více než 4 km běžet vedle kola. Závod dokončil, avšak propadl se z průběžně 7. místa na celkové 35. místo.
Díky firmě Sport Base timing, která v závodě zajistila měření časů pomocí čipové technologie, měli závodníci i diváci okamžitý přehled o aktuální situaci v závodě a okamžitě po jeho ukončení celkové výsledky včetně časů v jednotlivých okruzích.
Poděkování pořadatelů patří zejména hlavnímu partnerovi závodu – firmě STALAK Rychnov n.Kn. - za její finanční a materiálovou podporu, bez níž by nebylo možné v tomto rozsahu takový závod uspořádat. Dále pak partnerům závodu - firmám IndiGO, DeVOSS, KREDO, Střechy H&S, Pavel Stanček – TEMPE, Pezion U zvonu a Rychnovskému deníku. V neposlední řadě i Městu Rychnovu a jeho zastupitelům i pracovníkům za jejich vstřícnost.
Děkujeme tímto všem závodníkům za předvedené výkony a divákům za vytvoření perfektní atmosféry na trati. Zároveň tímto zveme na Malý Stalak Bike Cup, určený dětským závodníkům, který se uskuteční v neděli 2.září. Více informací, celkové výsledky, videa a fotogalerie na webu www.stalak-devoss.cz. Za MTB Team Rychnov nad Kněžnou: Ing.Petr StuchlíkPartneři závodu :


Mediální partner:


Partneři závodu

logo Stalak

logo Indigo

logo Kredo

logo Pension u Zvonu

H&S střechy

Spiders centre

TEMPE

logo Králíček

logo Zahradnictví Fleglovi

logo Rychnov