13. ročník XC závod horských kol v Rychnově nad Kněžnou sbc foto sbc foto sbc foto

Partneři závodu :

Mediální partner:

STALAK BIKE CUP 2010

(tisková zpráva)

Double otce a syna Kaněry

V neděli 2.5.2010 uspořádalo občanské sdružení MTB Team Rychnov n.Kn. ve spolupráci s firmou STALAK Rychnov n.Kn., za mediální podpory Rychnovského deníku, 4.ročník veřejného závodu horských kol „STALAK BIKE CUP“

Závod byl součástí cyklistického „Dobrušského poháru“ jako 3. z celkových 12. závodů tohoto již 17.ročníku seriálu. Start, cíl a veškeré zázemí závodu bylo umístěno v prostoru před hospodou „U Mařenky“. Trať závodu byla tradičně situována do areálu lesa Včelný.

Jarní počasí si tentokrát s pořadateli zašpásovalo. I když se neopakoval předloňský deštěm skrápěný závod, tak ranní nepříjemné mrholení znepříjemnilo pořadatelskému týmu finální přípravu tratě a zcela jistě odradilo řadu závodníků od účasti v závodu.

V průběhu dopoledne se počasí naštěstí umoudřilo, takže už nejen že nepršelo, ale dokonce se na závodníky a diváky občas usmálo i sluníčko. Pořadatelský tým se snaží svůj závod neustále vylepšovat. Pro letošní rok bylo připraveno několik novinek. Tou nejzásadnější bylo navázání spolupráce s firmou Sport Base timing, která v závodě zajistila měření časů pomocí čipové technologie a následné zpracování výsledků. Závodníci i diváci díky tomu získali okamžitý přehled o aktuální situaci v závodě a okamžitě po jeho ukončení celkové výsledky včetně časů v jednotlivých okruzích.

Další novinkou bylo rozdělení závodu na dvě části, kdy hlavnímu závodu mužů a juniorů předcházel samostatný závod ostatních kategorií, což závody značně zpřehlednilo. Oproti předchozím ročníkům bylo zrušeno i tzv.zaváděcí kolo, které díky asfaltové silnici startovní pole nejenom že neroztrhalo, ale ve vysoké rychlosti hrozilo i nebezpečí hromadného pádu. Start závodu byl proto přesunut na most pod Altánek, potom následoval nový úsek trati v podobě dlouhé smyčky ve spodní části svahu, který ztížil závodníkům první metry po startu a zatraktivnil trať pro diváky, kteří se tradičně scházejí zejména v tomto prostoru kvůli atraktivnímu výjezdu a následnému sjezdu svahu pod Altánkem. Závodní okruh tím získal na náročnosti i na délce.

Do vlastního závodu se zaregistrovalo celkem 88 závodníků všech věkových i výkonnostních kategorií z týmů nejen z našeho regionu, ale i např. z Ostravy, Šumperka a Hlinska. Loňská rekordní účast 120 závodníků tedy překonána nebyla, nicméně odpovídá počasí, které v neděli panovalo.

Na startu závodu sice chyběli vítězové předchozích ročníků (vítěz 1.ročníku Martin Horák např. startuje v těchto dnech na etapovém závodu horských kol v Maroku), přesto se na startu sešla zajímavá konkurence v čele s Tomášem Vokrouhlíkem z Faktor Bike Teamu (v sobotu zvítězil v MTB Maratónu OkoloLiberce), kterého doplnili další dva závodníci z popředí letošního Českého poháru XC Michal Kaněra (Axit Doldy) a Nikola Ivanov (Baník Ostrava). Na startu rovněž nechyběl téměř nikdo z místních borců, pravidelně spolu soupeřících v rámci „Dobrušského poháru“.

Trať závodu patří za sucha k těm méně technicky náročným, ovšem díky dešťovým srážkám v předchozích dnech byla v řadě úseků kluzká a zejména v lesních pasážích i blátivá, takže dokonale prověřila techniku jízdy i fyzické síly závodníků.

Úderem 10. hodiny startovní výstřel poslal vstříc těmto nástrahám závodníky veteránských kategorií společně s ženami, juniorkami a závodníky kategorie „příchozí“. Do závodu odstartovalo rovněž i 9 odvážných žáků a dokonce i 1 žačka. Závodu jednoznačně dominoval Pavel Kaněra (Axit Doldy), který suverénně zvítězil ve své kategorii 40-49 let. Suverén předchozích ročníků Stalak Bike Cupu ve veteránských kategoriích – Michal Demjanovič (RedPoint), startující premiérově v kategorii 50-59 let – tentokrát nebyl tak dominující (důvodem byla jeho sobotní účast na náročném maratónu v Polsku), ovšem i tak si s přehledem pohlídal první místo ve své kategorii před Jiřím Voňkou (Loko Trutnov). V ženách jasně zvítězila Alžběta Havlasová (Haibike CZ), v žácích obdobně jednoznačně Tomáš Fabián (SK Žamberk Tessuti Sport). Kategorii nad 60 let vyhrál Břetislav Pučan z rychnovského DeVossu.

Start hlavního závodu byl kvůli pomalejším časům závodníků předchozího závodu posunut oproti plánu o půl hodiny na 12. hodinu. Trať, která postupem času začala vysychat, byla paradoxně ještě fyzicky náročnější, než při předchozím závodě. Ke kluzkým pasážím se přidalo osychající bláto, které kladlo pneumatikám závodních kol daleko větší odpor, než bláto řídké. Osychající bláto navíc zanášelo dezény pneumatik, takže jízdní kola se stávala neovladatelná a závodníci museli ze svých strojů stále častěji sesedat a místo jízdy běhat.

Trojice největších favoritů Vokrouhlík, Kaněra, Ivanov se brzdy odpoutala od ostatních závodníků a svůj náskok neustále po celý závod zvyšovala. Zejména Kaněra, kterému kluzká a kopcovitá trať 100% seděla, hýřil aktivitou a udával tempo. Nad svými soupeři získával zejména v technicky náročných kluzkých pasážích, které na rozdíl např. od Vokrouhlíka celé zdolával v sedle svého biku. Vokrouhlík, který se dokonce v průběhu závodu propracoval na krátkou chvíli do čela, doplatil na ne zcela vhodně zvolené pneumatiky a po lehčím pádu kluzké pasáže raději sbíhal a musel Kaněru neustále sjíždět. Třetí v pořadí, Ivanov, jezdil téměř celý závod v kontaktu za touto dvojicí, nicméně v závěru trochu ztrácel. Souboje těchto špičkových závodníků, konfrontace odlišných jezdeckých stylů a vyrovnaný průběh boje až do samého závěru závodu – to všechno se muselo přítomných divákům líbit. O celkovém vítězi se rozhodlo až v posledním stoupání závodu, kdy Kaněra nastoupil, vytvořil si rozhodující náskok, který v následujících technických pasážích ještě zvýraznil a stal se po zásluze celkovým vítězem Stalak Bike Cupu 2010. Pro stříbro si dojel Vokrouhlík, bronzový byl s další menší ztrátou Ivanov.

Michal Kaněra se tak stal po loňském smolném čtvrtém místě zaslouženým vítězem závodu, což sportovně uznal i druhý Tomáš Vokrouhlík, který si tak zopakoval své umístění z předloňského ročníku. Otec a syn Kaněrové tak mohou slavit dvojité rodinné vítězství. Ze závodníků, pravidelně startujících v Dobrušském poháru, byl tentokrát nejlepší celkově 4. Martin Splítek (Cyklomax), 8. byl Lukáš Čáp (Cyklo Tony), 11. pak Ondřej Ptáček (Dobruška). Z domácích závodníků byl nejlepší celkově 14. Martin Katera (Stalak). O náročnosti závodu svědčí i fakt, že ho nedokončilo 6 závodníků ze 47 startujících. Další zajímavostí je i skutečnost, že plný počet 5 okruhů absolvovalo pouze 17 závodníků.

Závodu přihlížel rekordní počet nadšených diváků, fotografie z jeho průběhu pořizovala řada profesionálních i amatérských fotografů (odkazy na jejich fotogalerie budou postupně zveřejňovány na webu závodu). Perličkou byla účast sportovního redaktora Rychnovského deníku Miroslava Sixty, pro něhož to bylo premiérové seznámení se se závody horských kol, a na jehož autentické zážitky ze závodu veteránů „na vlastní kůži“ se můžeme těšit v samostatné reportáži.

K dobré náladě diváků i závodníků přispěla vstřícnost majitelů a personálu hospody „U Mařenky“, o ozvučení akce a o hudební kulisu se ke všeobecné spokojenosti postarali pracovníci rychnovského Déčka.

Poděkování pořadatelů patří zejména hlavnímu partnerovi závodu – firmě STALAK Rychnov n.Kn. - za její finanční a materiálovou podporu, bez níž by nebylo možné v tomto rozsahu takový závod uspořádat. Dále pak partnerům závodu - firmám KREDO, IndiGO, Famos RK, KRÁLÍČEK Interiéry, Drogerie Kaška, Pamlsek, TARA, Pezion U zvonu sdružení Spider`s Center a Rychnovskému deníku. V neposlední řadě i Městu Rychnovu a jeho zastupitelům i pracovníkům za jejich vstřícnost.

Děkujeme tímto všem závodníkům za předvedené výkony a divákům za vytvoření perfektní atmosféry na trati. Zároveň tímto zveme na Malý Stalak Bike Cup, určený dětským závodníkům, který se uskuteční počátkem září.

Více informací, celkové výsledky a fotogalerie na webu : http://team.cs-shop.cz/. Za MTB Team Rychnov nad Kněžnou: Ing.Petr Stuchlík