full screen background image

Reportáž 2009

MALÝ STALAK BIKE CUP 2009

V sobotu 5.9.2009 uspořádalo občanské sdružení MTB Team Rychnov n.Kn. III.ročník cyklistických závodů pro děti do 15 let „MALÝ STALAK BIKE CUP“.

Ani na třetí pokus počasí pořadatelům příliš nepřálo: zatažená obloha, silný studený vítr a teploty kolem 14 stupňů – naštěstí alespoň bez dešťových přeháněk.

Přes relativní nepřízeň počasí se na start závodu postavilo rekordních 48 dětí ve věku od 1 do 15 let, na které čekaly tratě přiměřené jejich věku a schopnostem, v délkách od 200 m do 3 km. A protože každý dětský závodník měl s sebou početný doprovod – rodiče, prarodiče a další příbuzné – sešla se na louce před Mařenkou divácká kulisa, která překonala leckterou návštěvu na mistrovském fotbalovém utkání místního Spartaku!

Mezi startujícími dětmi početně převládaly ty nejmladší (do 4 let), které závodili na asfaltce směrem ke koupališti. Proto se pořadatelé těsně před startem rozhodli pro velký zájem původně vypsanou kategorii „Naděje“ rozdělit podle věku, a to na děti narozené v roce 2005 a na děti mladší. A protože mezi nejmladšími dětmi byly i děti, kterým nebyly ani dva roky, byla pro ně vypsána i speciální kategorie „Dětská odrážedla“.

Mladší závodníci – kategorie „Předškoláci“ (mezi kterými byli díky zářiovému termínu konání závodu i čerství školáci) a kategorie „Přípravka I“ (děti 7-8 leté) - absolvovali své závody na okruhu v prostoru hřiště před Mařenkou. Závody těchto dvou kategorií se odehrávaly díky přehlednosti závodního okruhu před vůbec nejbouřlivější diváckou kulisou, díky které byla k vidění řada (zejména pro zainteresované rodiče) napínavých soubojů.

Nejstarší závodníci (děti narozené v roce 2000 a starší) závodili na okruhu mezi hřištěm a altánkem, jehož zpestřením byl brod přes řeku Kněžnou. Rovněž i zde byly k vidění výborné výkony, ovlivněné ovšem v těch nejstarších kategoriích nižším počtem startujících dětí. Jakoby se i na příkladu tohoto závodu ukazovalo, že děti ztrácí s přibývajícím věkem zájem o sport – do kategorie dětí 14-15 letých se nikdo (na rozdíl od minulých ročníků) nepřihlásil …

Uznání za svůj výkon zaslouží všichni závodníci. Mimo vítězů jednotlivých kategorií (viz.celkové výsledky závodu) musíme vyzdvihnout i výkon Terezky Trávníčkové (kategorie „Předškoláci“) , která se nezalekla klukovské přesily a ve svém závodě dlouho držela nádherné 3. místo. Dlouho – až téměř do cíle … zastavila se těsně před cílovou čarou a než přes ní konečně přejela, přehnali se kolem ní další závodníci. Terezka se tedy bude muset ve svém dalším tréninku zaměřit i na finiš.

Po loňské úspěšné premiéře se všichni pořadatelé i diváci těšili na závod kategorie „Maminky malých závodníků“. Zatímco loňský závod byl po právu označen jako sportovní vyvrcholení celého odpoledne (zejména souboj o první a druhé místo uváděl přítomné diváky do varu), tak v tom letošním se obě domácí favoritky Renata Maryšková s Mirkou Haufovou předem domluvily na poklidném průběhu závodu. Tato taktika jim ovšem nevyšla, v cíli byla nakonec nejdříve Jana Žaludová, která projevila daleko větší touhu po vítězství a v závěru se kolem nich přehnala rychlostí, na kterou už nedokázaly zareagovat. Bouřlivé ovace přítomných si vysloužila 4. Jana Jaklová, která po dojezdu do cíle radostně zabrzdila takovou silou, že předvedla ukázkový „polet“ přes řidítka, naštěstí bez újmy na zdraví.

Velkým zážitkem pro malé závodníky byly i projížďky na terénních čtyřkolkách, které jako doprovodný program závodu po celé odpoledne prováděli pracovníci Lanového parku SpideRS Centre ze Říček v Orlických horách.

O výborné atmosféře závodu svědčí bohatá fotogalerie od Luboše Vítečka, umístěná na webu závodu: http://team.cs-shop.cz/mtb, kde najdete i celkové výsledky všech kategorií.

Díky partnerům závodu – rychnovským firmám STALAK, FamosRK, KRÁLÍČEK Interiéry, IndiGO, velkoobchodu Radima Parmy a Všeobecné zdravotní pojišťovně – obdrželi všichni závodníci diplomy a drobné dárky, ti nejlepší pak i medaile a zmrzlinové poháry.

K dobré náladě diváků i závodníků přispěla vstřícnost majitelů a personálu Hospody „U Mařenky“, o ozvučení akce a o hudební kulisu se ke všeobecné spokojenosti postarali pracovníci rychnovského Déčka.